ARTYKUŁ ARCHIWALNY
Wersja nr: 1 z 1
Artykuł w wersji sprzed modyfikacji wykonanej dnia: 24 lipca 2022 r. - godz. 22:25
Link do ostatniej wersji artykułu: Poprawa zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami na lata 2022 - 2023
Plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami na lat
Dodano: 24 lipca 2022 r. - godz. 22:25
Plan działania
na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi
potrzebami na lata 2021 - 2023
Stosownie do przepisów art. 14, w związku z art. 6 Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062, z późn. zm.), ustala się Plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w Urzędzie Gminy Długosiodło i jednostkach organizacyjnych, dla których organem założycielskim jest Gmina Długosiodło (zwanych dalej obiektami).
- Przeprowadzenie przez koordynatora ds. dostępności i zespół ds. dostępności audytu dostępności obiektów pod kątem dostosowania do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami określonymi w przepisach ustawy.
Termin realizacji: I półrocze 2022 r. - Dokonanie analizy sytuacji, a w razie konieczności opracowanie i wdrażanie niezbędnych zmian mających na celu zapewnienie w obiektach minimalnych wymagań w zakresie dostępności określonych w art. 6 ustawy, we wszystkich trzech obszarach:
- Dostępność architektoniczna:
- zapewnienie wolnych od barier poziomych i pionowych przestrzeni komunikacyjnych budynków,
- zapewnienie dostępu do wszystkich pomieszczeń, z wyłączeniem pomieszczeń technicznych w budynku,
- zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy,
- zapewnienie wstępu do budynku osobie korzystającej z psa asystującego,
- zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami możliwość ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób.
- Dostępność cyfrowa:
- obowiązek przestrzegania ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
- Dostępność informacyjno – komunikacyjna:
- obsługa z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się, o których mowa w art. 3 pkt 5 ustawy z 19 sierpnia 2011 o języku migowym i innych środkach komunikowania się (poczta elektroniczna, SMS, MMS, strony internetowe), lub przez wykorzystanie zdalnego dostępu online do usługi tłumacza przez strony internetowe i aplikacje,
- instalacja urządzeń lub innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących, w szczególności pętli indukcyjnych, systemów FM lub urządzeń opartych o inne technologie, których celem jest wspomaganie słyszenia,
- zapewnienie na stronie internetowej informacji o zakresie działalności – w postaci elektronicznego pliku zawierającego tekst odczytywalny maszynowo, nagrania treści w polskim języku migowym oraz informacji w tekście łatwym do czytania (ETR),
- zapewnienie, na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami, komunikacji z podmiotem publicznym w formie określonej w tym wniosku.
Termin realizacji: w całym okresie działania.
- Dostępność architektoniczna:
- Zapewnienie dostępu alternatywnego w przypadkach, gdy z przyczyn niezależnych, technicznych lub prawnych Urząd Gminy Długosiodło i jednostki organizacyjne nie będą w stanie zapewnić dostępności osobie ze szczególnymi potrzebami.
Termin realizacji : w całym okresie działania.