Na podstawie art. 234 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240 z późn zm.) Rada Gminy Długosiodło uchwala, co następuje:
§ 1.
Wójt Gminy opracowuje i przedstawia Radzie Gminy projekt budżetu według trybu pracy określonego niniejszą uchwałą.
§ 2.
- Kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, zakładów budżetowych, jednostek budżetowych, samorządowych instytucji kultury oraz kierownicy referatów Urzędu Gminy i samodzielne stanowiska pracy opracowują i przekładają Skarbnikowi Gminy w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy:
- przewidywane wykonanie budżetu roku bieżącego,
- plan rzeczowy zadań inwestycyjnych, który powinien zawierać: nazwę zadania, okres realizacji, opisy zadania inwestycyjnego, przewidywany okres realizacji zadania wraz z kalkulacją,
- projekty planów dochodów w podziale na dochody bieżące i dochody majątkowe w układzie klasyfikacji budżetowej (dział, rozdział, paragraf),
- przychody i rozchody budżetu Gminy w układzie klasyfikacji budżetowej,
- projekty planów przychodów i wydatków zakładów budżetowych,
- projekty planów dochodów własnych i wydatków nimi finansowanych.
- Radni, Komisje Rady Gminy, przedstawiciele jednostek pomocniczych gminy (sołectw), mieszkańcy w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy mogą składać do Wójta Gminy Długosiodło wnioski dotyczące wprowadzenia zadań do budżetu gminy.
§ 3.
Materiały do projektu budżetu Gminy, o których mowa w § 2 ust. 1, opracowane są na podstawie:
- stawek podstawowych, opłat i cen obowiązujących w roku poprzedzającym rok budżetowy, z uwzględnieniem zmian wchodzących w życie z dniem 1 stycznia roku budżetowego,
- prognozy wzrostu cen w roku budżetowym,
- przewidywanego planu zatrudnienia na koniec roku poprzedzającego rok budżetowy i w roku budżetowym (z uwzględnieniem ewentualnych zmian),
- wynagrodzeń obowiązujących w roku poprzedzającym rok budżetowy i planowanego wskaźnika wzrostu w roku budżetowym.
§ 4.
Skarbnik Gminy w oparciu o przedłożone materiały i wnioski, a także obliczone szacunkowe kwoty dochodów własnych Gminy, projektów dotacji celowych na realizację zadań własnych i zleconych z zakresu administracji rządowej, subwencji z budżetu państwa, a także projektów dotacji na realizację zadań przyjętych do realizacji w drodze porozumienia, opracowuje zbiorcze zestawienie dochodów i wydatków - w szczególności dział, rozdział, paragraf – do projektu budżetu w terminie do 31 października roku poprzedzającego rok budżetowy.
§ 5.
- Wójt Gminy Długosiodło przedkłada w terminie do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy projekt uchwały wraz z objaśnieniami oraz wieloletnią prognozą finansową:
- Radzie Gminy,
- Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Ostrołęce celem zaopiniowania.
- Wójt Gminy podaje projekt uchwały budżetowej do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Długosiodło.
§ 6.
- Komisje Rady Gminy w terminie 14 dni od daty otrzymania projektu uchwały budżetowej odbywają posiedzenia, na których formułują swoje opinie o projekcie budżetu.
- Wprowadzenie zmian w projekcie uchwały budżetowej i zmian powodujących zmniejszenie dochodów lub zwiększenie wydatków i jednocześnie zwiększenie deficytu budżetu gminy przysługuje wyłącznie Wójtowi Gminy.
§ 7.
- Uchwałę budżetową Rada Gminy w Długosiodle uchwala przed rozpoczęciem roku budżetowego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach nie później niż do dnia 31 stycznia roku budżetowego.
- W przypadku nie uchwalenia uchwały budżetowej w terminie do 31 stycznia roku budżetowego, Regionalna Izba Obrachunkowa w terminie do końca lutego roku budżetowego ustala budżet gminy. Do dnia ustalenia budżetu przez Regionalną Izbę Obrachunkową podstawą gospodarki finansowej jest projekt uchwały budżetowej.
- W uchwale budżetowej plan dochodów i wydatków budżetu Rada Gminy uchwala w szczegółowości: dział, rozdział, paragraf klasyfikacji budżetowej.
§ 8.
Do projektu uchwały budżetowej dołącza się:
- objaśnienia,
- wieloletnią prognozę finansową.
§ 9.
Przy sporządzaniu projektu porządku obrad sesji Rady Gminy, na której rozpatrywany będzie projekt budżetu gminy, powinny być uwzględnione następujące punkty:
- odczytanie projektu uchwały budżetowej,
- przedstawienie opinii komisji Rady Gminy dotyczące projektu budżetu.
- odczytanie Opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej,
- dyskusja nad projektem uchwały budżetowej,
- głosowanie.
§ 10.
Do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy w ciągu roku, Wójt Gminy załącza w szczególności:
- zestawienie dochodów i wydatków oraz pozostałe załączniki do uchwały budżetowej,
- uzasadnienie.
§ 11.
- Wójt Gminy w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku budżetowym przedkłada Radzie Gminy:
- sprawozdanie roczne z wykonania budżetu gminy, zawierające zestawienie dochodów i wydatków wynikające z zamknięć rachunków budżetu gminy, w szczegółowości nie mniejszej niż w uchwale budżetowej,
- informację o stanie mienia komunalnego w szczegółowości określonej w ustawie o finansach publicznych.
- Sprawozdanie, o którym mowa w ust.1 pkt. 1 Wójt Gminy przedstawia w terminie do 31 marca roku następującego po roku budżetowym Regionalnej Izbie Obrachunkowej.
- Sprawozdanie finansowe Wójt Gminy przekazuje Radzie Gminy w terminie do 31 maja roku następującego po roku budżetowym.
§ 12.
Rada Gminy rozpatruje sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu w terminie do dnia 30 czerwca roku następnego po roku sprawozdawczym i podejmuje uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.
§ 13.
Przy sporządzaniu porządku obrad sesji Rady Gminy, na której rozpatrywane będzie sprawozdanie roczne z wykonania budżetu powinno się uwzględnić następujące punkty:
- odczytanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Długosiodło oraz udzielenia Wójtowi Gminy absolutorium,
- odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącej sprawozdania z wykonania budżetu,
- odczytanie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium,
- dyskusja,
- podjęcie uchwały.
§ 14.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Długosiodło.
§ 15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.